guns
14 آذر 1401 - 13:25

ایران و تاجیکستان می‌توانند برق آسیای مرکزی و جنوبی را تأمین کنند

وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان گفت: می‌توانیم با همکاری ایران و ظرفیت موجود در تاجیکستان برق آسیای مرکزی و آسیای جنوبی را تأمین کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، دلیر جمعه، در پانزدهمین اجلاس مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان، با بیان این مطلب، اظهار داشت: امید است با فراهم‌سازی زمینه‌ها و زیرساخت‌های لازم حجم مبادلات اقتصادی و تجاری ایران و تاجیکستان افزایش یابد.

وی افزود: تاجیکستان از سرمایه‌گذاری با طرف‌های ایرانی تجربه خوبی دارد و نیروگاه برق‌آبی سنگ توده با همکاری ایران احداث و راه‌اندازی شده است.

وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان تصریح کرد: تاجیکستان در زمینه منابع انرژی آب در جهان در رتبه 6 قرار دارد و باتوجه‌به تأکید وزیر نیروی ایران در خصوص پتانسیل فنی - مهندسی ایران، لازم است از این ظرفیت برای ایجاد نیروگاه‌های برق‌آبی استفاده شود.

جمعه خاطرنشان کرد: با همکاری ایران و ظرفیت موجود در تاجیکستان می‌توانیم برق آسیای مرکزی و آسیای جنوبی را تأمین کنیم.

وی افزود: این همکاری‌ها فقط حوزه انرژی را در بر نمی‌گیرد، بلکه برای پنج سال آینده برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای صورت‌گرفته تا با درنظرگرفتن امتیازات ویژه در حوزه صنعت سرمایه‌گذاری خارجی صورت گیرد؛ تجربه بزرگ ایران در این زمینه می‌تواند مفید و مثمر ثمر واقع شود و امید است سرمایه‌گذاران ایرانی و تاجیکستانی همکاری خوبی را در این باره رقم بزنند.

رئیس تاجیکی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان با ابراز خرسندی از مهیاشدن فرصت حضور در تهران برای مشارکت در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور گفت: از تاجیکستان هیئت‌های سطح بالایی برای حضور در این اجلاس معرفی شده‌اند، در این زمینه نتیجه‌بخشی این تعاملات در کنار بهره‌مندی از نتایج آن برای ترسیم نقشه‌های آینده اهمیت دارد.

وی با اشاره به همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور، افزود: در این مدت 86.8 میلیون صادرات به جمهوری اسلامی ایران بوده است و واردات به جمهوری تاجیکستان 95 میلیون دلار بوده است.

وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان گفت: همچنین یادآور می‌شوم که بالاترین نقطه تجارت دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران مربوط به سال 1392 بوده است که حجم مبادلات تجاری در این مدت 253 میلیون دلار بوده است.

جمعه ادامه داد: بر اساس آمار رسمی، گردش مالی تجارت خارجی جمهوری تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران در دهمین ماه سال جاری 181.8 میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل که 107.2 میلیون دلار بوده است افزایش‌یافته است.

وی افزود: من اطمینان دارم که نشست بعدی کمیسیون مشترک همکاری‌های تجاری، اقتصادی، فنی و فرهنگی بین تاجیکستان و ایران به طور کامل موضوعات همکاری در بخش‌های مذکور را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار خواهد داد و زمینه مساعدی را برای گسترش همکاری‌ها بین جمهوری اسلامی ایران فراهم خواهد کرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 898037